ZAŠTO KUPOVATI KOD NAS❔ ▶️ Najbolje cene ✔️ 100% original proizvodi ✔️ Sigurno plaćanje ✔️ Garancija 2 godine ✔️ Brza isporuka ✔️ 100% kvalitet ✔️
Shopping cart
0,00 RSD

Nokia Lumia 930

Microsoft Mobile je novoformirani ogranak kompanije iz Redmonda i neki budući telefoni zvaće se Lumia, Nokia by Microsoft ili Microsoft Mobile, ali to i neće biti toliko važno, ukoliko oni budu sjajni, jer tržište nekadašnjem smartfon šampionu neće tolerisati ništa manje.

Nokia Lumia 930 je na dobrom tragu da bude jedan takav telefon, ali ostaje pitanje da li će tržište prepoznati njen potencijal. To su “zasluge“ Windows Phone operativnog sistema, jer da je u Lumiji 930 Android – telefon bi se prodavao kao alva, sigurni smo.

Ipak, ne bismo smeli da potcenimo Windows Phone, to nikako! U novom izdanju 8.1 Windows Phone je zreliji, snažniji i dolazi sa više opcija, koje su izostavljene u verzijama od ranije. Uveliko se sprema Windows Phone 8.1 Update 1, koji će doneti poboljšane foldere na početnom ekranu, brisanje više stavki odjednom u pošti, porukama i drugim menijima telefona, ali i bolji Internet Explorer i druga unapeređenja sistema. Takođe, prema još uvek nepotvrđenim informacijama Windows Phone 9 stići će već u januaru 2015. godine, zato ne bi trebalo zaobilaziti WP OS koji je sve bolji.


Nokia Lumia 930.

Izvor: adrianisen

Nokia Lumia 930 radi, dakle, pod WP8.1 sistemom i to besprekorno, kao sat – brza je, stabilna, nema zakucavanja niti bilo kakvih usporenja. Telefon je izrađen od najkvalitetnijih materijala, uključujući aluminijum (ram), polikarbonat (zadnja maska), Gorilla Glass 3 staklo i hromirane tastere na desnom boku. Telefon je sklopljen besprekorno i nema škripanja niti uleganja, kao ni cviljenja pod jačim pritiskom. Kvalitet izrade podseća najiše na HTC One M8, koji smo testirali u prošlom broju, što samo može biti pohvala. Zadnja maska se proizvodi u bojama (zelena, narandžasta, bela i crna) i može se menjati po želji. Takođe, Nokia, odnosno Microsoft, uz telefon nudi dodtne futrole, flipove i zvučnike u bojama koje odgovaraju boji kućišta.

Telefon ima klasičnu microUSB utičnicu za priključenje eksterne fleš memorije, povezivanje sa računarom i punjenje, a na vrhu je odlično rešen ulaz za SIM karticu i standardni 3.5 mm ulaz za sluške. Na poleđini su sočivo PureView kamere, zvučnik i dvostruki Led blic, koji se može upotrebljavati i kao baterijska lampa, ali tek nakon skidanja besplatne Flashlight aplikacije iz Stora. Nažalost, kao i prethodni model, Lumia 920, ni Lumia 930 nema izmenjivu memoriju i internih 32 giga, odnosno nešto manje zbog OS-a, je jedina fizička memorija na koju možete da računate. Da bi spasao stvar Microsoft je ubacio podršku za OneDrive Cloud, koji nudi dodatnih 15 giga plus još tri, ako uključite automatsko otpremanje slika kamete u oblak. Dakle, ukpna memorija uređaja je nešto preko 45 giga memorije.

Nokia Lumia 930: Test i odgovori na vaša pitanja
Foto: MONDO portal.


Nokia Lumia 930.
Nokia Lumia 930: Test i odgovori na vaša pitanjaFoto: MONDO portal.

Hardverski gledano Lumia 930 je zlatna sredina najvišeg segmenta. Poseduje Snapdragon 800 čipset sa četiri Krait 400 jezgra radnog takta 2.2 gigaherca, uz Adreno 330 grafički čip i dva giga RAM memorije. Iznad nje su uređaji sa Snapdragon 801 čipsetom i tri giga RAM memorije, a sve češće nailazimo i na uređaje sa Snapdragon 805 hardverom, dok Note 4 ima i četiri giga memorije. Dakle, može to Nokia i bolje, ali je dobra stvar što zajedno sa Windows Phoneom Lumia 930 svoj hardver iskorišćava na najbolji način. Ne postoji neki program ili igra koja će je naterati da se trza, ali očekujte grejanje kućišta dok budete pržili Asphalt 8 ili slušali muziku i istovremeno gledali neke „teške“ stranice na internetu.

Uobičajeno, na poleđini je Carl Zaiss kamera i to rezolucije 20 megapiksela, koja primarno „sabija“ fotke na pet megapiksela i JPEG format. Kvalitet fotografija je besprekoran, mada ništa manje od ove kamere nismo ni očekivali. Slike su vernih boja, oštre, bez šuma i u tamnim zonama, bez neprirodno združenih piksela (artefakti) i sa odličnim nivoom detalja. Oštrina je odlična na celoj površini fotografije, ali balans belog ponekad ume da „povuče“ u zeleni spektar, što se da lako ispraviti. Kamera radi sa odličnom Nokia Camera aplikacijom, koja u Pro modu omogućava ručno podešavanje svakog od parametara sa jasno vidljivim izmenama odmah na ekranu, a tu je i gomila dodatnih aplikacija, kojima se slike mogu doraditi, učiniti zanimljivijim i odmah proslediti na durštvene mreže. Ukoliko želite da se bavite post-procesuiranjem fotki za profi upotrebu onda vam je na raspolaganju i .DNG format (RAW) sa rezolucijom od 19 megapiksela. U video mogu kamera nije podbacila, jer Full HD snimci sa oko 30 fps izgledaju jasno i dobro, ali 4K nedostaje, kao i snimak sa do 60 fps.

Nokia Lumia 930: Test i odgovori na vaša pitanja
Foto: MONDO portal.
Nokia Lumia 930 kamera uzorak na otvorenom.
Nokia Lumia 930: Test i odgovori na vaša pitanja
Foto: MONDO portal.
Nokia Lumia 930 kamera u zatvorenom.

Muzičko odeljenje krije izmene u odnosu na Lumiju 630 testiranu u prethodnom broju, ali i model 920. Lumia 930 ima novu Music aplikaciju koja na jednom mestu objedinjuje Xbox Music servis, muzičke aplikacije (MusiX Match, Shazam i slične), kao i čitavu bibioteku pesama, lista pesama i albuma. Omogućeno je korišćenje ekvilajzera i Dolby Digital Plus unapređenja zvuka, kada su priključene slušalice sa žicom, ali je kvalitet reprodukcije „mačka u džaku“. Izlazni zvuk je među tišim, a kvalitet zvuka ostavlja dosta mesta za unapređenje. Nokia ne isporučuje slušalice sa telefonom, ali ako koristite neke kvalitetnije i pravi ste audiofil lako ćete prmetiti nedostatke zvuka. Ipak, prosečan korisnik neće imati zamerki, bez obzira na to da li koristi klasične sluške sa žicom (koje se koriste i kao antena FM RDS radija) ili neke modernije Bluetooth slušalice (podržan je 4.0 standard).

Nokia se nije kockala kada je displej i kvalitet prikaza u pitanju, pa iako su prvi isporučeni modeli imali problem sa prenaglađenim ljubičastim tonovima, što se da popraviti, prikaz je odličan. ClearBlack AMOLED displej rezolucije pet inča (441 ppi) pojačava crnu, ima izražajniji kontrast od drugih tipova displeja i sadržaj čini odlično čitljivim i napolju. Staklo displeja je zaobljeno na ivicama i izgleda atraktivno.

Nokia Lumia 930: Test i odgovori na vaša pitanja
Foto: MONDO portal.
PureView kamera rezolucije 20 MPx.

Nažalost, baterija Lumije 930 telefona nije izmenjiva, a nije ni među najizdržljivijima koje smo imali prilike da testiramo. Iako će na 3G vezi telefon izdržati preko 16 sati tokom razgovora, pretraživanje veba i gledanje videa isprazniće je za manje od šest sati, što je razočaravajuć rezultat. Od skoro 2.500 mAh i AMOLED displeja očekivali smo bolje rezultate.

Za aplikacije više ne morate da brinete, jer ih je preko 300.000 u Windows Phone Storu i svaki dan i je sve više, uključujući i igre. Ono što će vas obradovati jesu dobre Nokia aplikacije, poput Nokia Mix radija sa milionima besplatnih pesama onlajn (morate da ostavite region USA ili UK na telefonu), besplatnom navigacijom od skretanja dos skretanja na srpskom jeziku (plus 3D mape), kao i kupovina aplikacija najnormalnije i iz naše zemlje i Cortana, digitalna asistentkinja (zahteva govor na engleskom i USA region u podešavanjima).

Nokia Lumia 930: Test i odgovori na vaša pitanja
Foto: MONDO portal.

Nokia Lumia 930 je prilično ozbiljan telefon i dobra konkurencija Androidima, ali će joj trebati mnogo jača podrška marketinga i operatera. Telefon ima šta da ponudi, cena u Srbiji (legalna) je oko 575 evra, što je najniža cena među konkurentima, ali tu su i mane. Nedostatak microSD kartice, slabašna baterija, izostavljene sluške u paketu i izostanak 4K i 60 fps snimanja, izbačena je i Glance opcija, ali je dvostruki tap za buđenje ekrana, ipak tu. Bez obzira na sve nabrojano, Lumia 930 je jedan od najboljih Windows Phone telefona do sada i jedva čekamo da vidimo kako će se priča razvijati u narednom periodu.

Nokia Lumia 930 specifikacije:
– Metalno kućište, polikarbonat nazad u bojama, 197 x 71 x 9.8 milimetara, 167 grama
– PureView kamera, 20 MPx, Carl Zeiss optika, optička stabilizacija
– Posebna Refocus opcija fotografisanja, panorama, žive slike
– Full HD video snimanje, nema 4K, prednja kamera rezolucije 1.2 megapiksela
– Novi interfejs kamere sa ručno podesivim parametrima
– Snapdragon 801, kvadkor CPU Krait na 2.2 GHz, 2 GB RAM memorije, 32 GB interne
– Oko 27 GB interne za korisnike, nema microSD
– Adreno 330 grafika
– Displej 5 inča (oko 12.7 cm), Full HD, Gorilla Glass, Super LCD3, 441 ppi
– Nema Glance, ali podržava dvostruki tap za buđenje ekrana
– Baterija kapaciteta 2.640 mAh
– Windows Phone 8.1 sa Cortana asistencijom
– Barometar, Infrared adapter i softver, ima i FM radio
– Podrška za GSM/HSPA+/CDMA/4G LTE mreže
– Bluetooth v4.0, NFC, Wi-Fi (DLNA, direct i hotspot), audio 3.5 mm i microUSB.

Izvor: Nokia

Nokia Vesti
Prethodni članak
Slušalice koje pune telefon!
Sledeći članak
Vodootporni telefoni: Koji su, šta mogu, kako rade
test