Zavisnost od pravljenja selfie fotografija naučnici opisali kao psihološki poremećaj
Foto:theselfiepost
Lažna vest iz 2014. godine kada se govorilo o „selfitisu“ kao bolesti zavisnosti od pravljenja selfie fotografija, bila je motiv naučnicima da se ozbiljnije pozabave ovom temom.
Opsesivno snimanje selfie fotografija i njihovo objavljivanje na društvenim mrežama moglo bi da bude znak nekog mentalnog oboljenja. Grupa naučnika iz Velike Britanije i Indije je nedavno objavila i članak koji opsuje njihovo istraživanje na ovu temu. Tu je ovaj poremećaj opisan kao zavisnost od pravljenja sopstvenih fotografija i objavljivanje na društvenim mrežama kako bi popravili samopouzdanje, raspoloženje i zadovoljili potrebe za društvenim nadmetanjem i konformizmom.
Istraživanje je uključilo 225 studenata, a rezultati ovog istraživanja su pokazali da „selfitis“ može da bude granični, akutni i hronični, i da se svakako prepoznaje kao psihološki poremećaj.
Podaci ukazuju da se poremećaj češće javlja kod muškaraca i obuhvata starosnu grupu od 16 do 20 godina. U najtežim slučajevima, oni koji pate od ovog poremećaja, dnevno naprave do osam selfie fotografija, a na društvenim mrežama podele minimum tri. Kao faktori koji utiču na razvoj ovog poremećaja označeni su pritisak okoline, problemi sa samopouzdanjem, društveno nadmetanje, , česte promene raspoloženja i potreba za pažnjom.
Facebook staje na put krađi fotografija
Mobilnisvet.rs/Bug