TELEFON KOJI OSTAVLJA BEZ DAHA: Testirali smo ASUS Zenfone 3 i bili iznenađeni šta sve može da uradi (FOTO) (VIDEO)
Dobro poznata ASUS Zenfone porodica pametnih telefona ove godine dobila je naslednika – Zenfone 3.
OPAKA KONKURENCIJA IPHONEU I SAMSUNGU: ASUS predstavio smartfon sa 6 GB RAM memorije!
Testirali smo ASUS Zenfone 3, model ZE552KL koji dolazi sa ekranom od 5,5 inča, i na samom početku moramo da primetimo da je ASUS za poslednje tri godine drastično napredovao na polju pametnih telefona. Kućište od aluminijuma obloženo Gorilla staklom sa obe strane izvanrednog dizajna, veoma dobar hardver i autonomija baterije, ali i kamera odličnog kvaliteta su samo neke od sjajnih karakteristika ovog uređaja.
DIZAJN
Pre svega, Zenfone 3 je prvi ASUS-ov telefon koji dolazi sa metalnim kućištem. Prethodni modeli imali su kućište od plastike, ali je zato ASUS sa Zenfone 3 telefonom otišao korak dalje – i kada je u pitanju kvalitet izrade, i kada je u pitanju sam dizajn.
Iako Zenfone 3 ima metalno kućište, telefon je prilično lagan i kompaktan. Na prvi dodir oseća se hladnoća metala i staklene pozadine koja ovom telefona daje neverovatno elegantan i lep dizajn. Sve ivice telefona oivičene su srebrnom metalnom konturom koja dodatno ističe njegove oble ivice.
Na desnoj bočnoj ivici smešteni su svi fizički tasteri (za uključivanje uređaja i za kontrolu jačine zvuka) koji su takođe srebrne boje. Donja ivica Zenfone-a 3 rezervisana je za USB Type-C ulaz za punjenje telefona i povezivanje sa računarom, sa čije se desne strane nalazi zvučnik odličnog kvaliteta, pa je slušanje muzike, gledanje video-zapisa i svega onoga što uključuje zvuk bilo pravo uživanje.
Na gornjoj ivici smešten je 3,5mm ulaz za slušalice.
Na dnu pozadine smešten je logo ASUS-a, a na sredini odmah ispod kamere je skener za otisak prsta koji je oivičen srebrnom konturom i koji je gotovo u ravni sa telefonom. Pozadina je tamno plave boje čija se nijansa menja u zavisnosti od svetlosti.
Na prednjoj strani smešten je ekran od 5,5 inča koji zauzima 77,3 odsto ukupne površine telefona. Napomenuli bismo da pored modela sa ekranom od 5,5 inča, Zenfone 3 dolazi u varijanti sa displejom od 5,2 inča i nešto slabijim specifikacijama (3 GB RAM memorije, 32 GB prostora za skladištenje podataka) i nešto jeftinijom cenom.
Već tokom prvih nekoliko minuta korišćenja ovog telefona bili smo iznenađeni njegovom kompaktnošću i time kako lepo leži u ruci, a sve zahavaljujući zaobljenom 2.5D staklu od kojeg je napravljen. Zenfone 3 sa metalnim kućištem i staklenom pozadinom izgleda izvanredno, a kvalitet izrade je, kao što smo već pomenuli, vrhunski i bez ijedne zamerke. Jedino što nam se naročito nije dopalo jeste to što je staklena pozadina kao magnet za otiske i vrlo lako se zaprlja.
KAMERA
Jedan od glavnih aduta ovog telefona je definitivno njegova kamera od 16 megapiksela sa laserskim auto-fokusom.
Prva stvar koja nam je naročito privukla pažnju jeste brzina fotografisanja kamere. Vreme potrebno da se fotografija snimi je svega nekoliko milisekundi, pa je gotovo sigurno da nećete propustiti bitan trenutak za fotografisanje zato što je kamera bila spora. Moguće je napraviti i nekoliko fotografija istovremeno pa posle izabrati najbolju.
Takođe, Zenfone 3 podržava OIS (optičku stabilizaciju slike) koji eliminiše drhtanje ruke, pa su fotografije izuzetno oštre.
Zenfone 3 takođe podržava i pravljenje video-snimaka u 4K rezoluciji, a tu je i EIS stabilizacija. Pored pomenutih stvari, kamera na ovom telefonu može da snima u HDR-u, što omogućava snimanje i pri kontra svetlu.
ASUS se i ovoga puta potrudio oko aplikacije kamere, pa ona nudi pregršt opcija za eksperimentisanje: od manuelnog moda, do različitih načina fotografisanja i snimanja (HDR, Depth of Field, Time Lapse…). Čuvena kompanije je zaista omogućila da svaka situacija bude pokrivena.
Fotografije napravljene ovim telefonom su na veoma visokom nivou. Fotografije na dnevnom svetlu izgledaju prilično dobro u automatskom modu koji većina korisnika jedino i koristi.
Količina detalja je odlična, šuma ima vrlo malo, dok su boje zaista realne, sa posebno dobrim balansom bele.
Kada je reč o prednjoj kameri, ona ima 8 megapiksela i dolazi sa “Beautification modom” koji služi za ulepšavanje lica i kvalitet fotografija koje smo njome napravili bio je prosečan.
Pogledajte neke fotografije napravljene ovim telefonom:
EKRAN
ASUS Zenfone 3 ima ekran od 5,5 inča Full HD rezolucije koji je izrađen u Super IPS+ tehnologiji. To zapravo znači da su uglovi gledanja široki, odnosno da prikaz na ekranu ne gubi na kvalitetu bez obzira iz kog ugla se gleda. Displej ovog telefona ima gustinu piksela od 401 ppi (piksel po inču).
Moramo priznati da, iako rezolucija nije QHD, kvalitet prikaza je i više nego dobar. Osvetljenost ekrana je zaista visoka što omogućava da se telefon bez problema koristi i na dnevnom svetlu. Takođe, oštrina slike i dubina boja je odlična, što nam je omogućilo da uživamo u svim mulimedijalnim sadržajima koje Zenfone 3 nudi svim njegovim korisnicima, a to su igranje video-igrica, gledanje filmova i serija, surfovanje internetom…
Ono što bismo posebno istakli kao prednost ovog modela je mogućnost manuelnog podešavanja jačine boja ekrana u zavisnosti od potreba korisnika.
HARDVER
ASUS Zenfone 3 pokreće osmojezgarni procesor Qualcomm Snapdragon 625 u kombinaciji sa 4 GB RAM memorije kod modela ZE552KL, odnosno 3 GB RAM-a kod modela ZE522oKL sa manjim ekranom.
Iako pomenuti procesor nije najbolji i najbrži koji Qualcomm trenutno ima, Snapdragon 625 se može pohvaliti jednom odličnom karakteristikom, a to je drastično manja potrošnja baterije u odnosu na druge modele.
Kompanija ASUS se upravo zbog te karakteristike odlučila da u ovaj model ubaci pomenuti procesor, pa je Zenfone 3 prvi telefon na svetu kojeg pokreće Snapdragon 625.
Međutim, iako možda nije najbrži i najsnažniji procesor koji je trneutno dostupan na tržištu, to ne znači da Zenfone 3 nije uspeo da izvrši sve zadatke koje smo pred njega postavili.
ASUS Zenfone 3 ni u jednom trenutku nije ustuknuo pred izazovom, pa smo tako bez problema mogli da igramo najnovije video-igrice (Pokemon GO i Asphalt 8), pretražujemo internet, ali i koristimo veliki broj različitih aplikacija gotovo istovremeno, zahvaljujući velikoj količini RAM memorije. Na benchmark testiranju ovaj telefon se pozicionirao na sredini sa 61.245 poena.
Za solidne grafičke performanse tu je i grafički čip Adreno 506.
Zenfone 3 dolazi sa 64 GB prostora za skladištenje podataka, a tu je i slot za Micro SD karticu pomoću koje se memorije može proširiti i do 2 TB.
Istakli bismo i da je Zenfone 3 dual-SIM, što je idealno za korisnike koji često putuju u inostranstvo ili žele da poslovni i privatni broj koriste na jednom uređaju. Takođe, skener za otisak prsta koji se nalazi na pozadini je izuzetno precizan i brz prilikom otključavanja, a za podešavanje, odnosno registrovanje prsta, treba jako malo vremena.
SOFTVER
ASUS Zenfone 3 dolazi sa Android Marshmallow 6.0.1 verzijom, kao i dobro poznatim Zen UI korisničkim interfejsom, koji je sam po sebi prilično šaren i prenatrpan aplikacijama.
Ono što je dobra stvar Zen UI interfejsa je to što korisnicima nudi mogućnost da izgled operativnog sistema u potpunosti prilagode svojim željama i potrebama. U njemu je moguće menjati bukvalno sve – od tema, veličina i dizajna ikonica, pa sve do njihovog rasporeda, efekata skrolovanja…
Iako još uvek nije zvanično najavljen, možemo očekivati da će ASUS Zenfone 3 u skorije vreme dobiti besplatan update na Android Nougat 7.0.
Zen UI donosi i mogućnost zaključavanja svake aplikacija ponaosob.
Naravno, kao i svi ASUS-ovi modeli, i Zenfone 3 dolazi sa sopstvenim varijantama aplikacija kao što su podsetnik, notes, mejl, muzički plejer, ali smo se ipak radije odlučili za Google-ove varijante istih.
ASUS-ove aplikacije nije moguće obrisati, ali se u aplikaciji Auto-Start Manager mogu iksljučiti ukoliko se ne koriste.
Takođe, jedna stvar koju smo posebno primetili jeste da, iako Zenfone 3 dolazi sa pregršt unapred instaliranih aplikacija, to ne utiče na normalan rad uređaja, pa ne dolazi do usporavanja nakon dužeg korišćenja.
BATERIJA
Baterija novog Zenfone 3 modela ostala je ista kao kod njegovog prethodnika (3.000 mAh), ali je autonomija ovog modela drastično bolja zahvaljujući štedljivom Snapdragon 625 procesoru.
Novi model je po pitanju baterije i do 70 odsto efikasniji u odnosu na svog prethodnika, ali i u odnosu na konkurenciju poput Samsung Galaxy S7 modela.
Sve pomenute stvari nisu samo teorijske, već smo se i sami uverili da će Zenfone 3 bez problema izdržati čitav dan natprosečnog rada. Sa osvetljenošću ekrana na 50 odsto, uspeli smo da sa Zenfone 3 dobijemo natprosečno trajanje baterije na jednom pametnom telefonu.
Ujutru smo skinuli telefon sa punjača i uključili 4G mrežu, a na kraju dana ostalo nam je između 30 i 20 odsto baterije. Pri tome smo slušali muziku, fotografisali, proveravali mejlove i društvene mreže, razgovarali.
Dodali bismo još i da ASUS Zenfone 3 dolazi sa aplikacijom za čuvanje baterije, pa je tako moguće podesiti telefon na “Performance mode”, “Normal”, “Power Saving” ili “Customized mode”, u zavisnosti od toga kada vam je potrebno da baterija traje duže, odnosno kada su vam bitne brzina i performanse.
ZAKLJUČAK
Iako Zenfone 3 nije ASUS-ov ovogodišnji “flegšip” model, ovaj telefon i te kako ima šta da ponudi korisnicima i to po veoma pristupačnoj ceni.
Nas je veoma iznenadio natprosečan kvalitet izrade i dizajn kućišta, trajanje baterije i kamera. Nismo bili naročito oduševljeni gomilom aplikacija koje je ASUS unapred instalirao na ovom telefonu, ali se one vrlo lako mogu zanemariti pošto ne ometaju funkcionisanje telefona.
Model sa ekranom od 5,5 inča koštaće 64.990 dinara, a manja verzija sa displejem od 5,2 inča 53.990 dinara.
(Telegraf.rs)