Samsung Galaxy S8+ je konačno tu!
Konačno smo dočekali da testiramo toliko očekivani Galaxy S8 plus. Toliko toga smo napisali o ovom telefonu da smo imali utisak kao da se odavno poznajemo. Najavljen kao jedan od najmoćnijih uređaja koji će se pojaviti u ovoj godini. Da li je opravdao naslove raznih svetskih i domaćih portala? Sve do ovog trenutka oslanjali smo se na razne izvore i bili prinuđeni da im verujemo. Međutim konačno smo došli u posed uređaja i sada možemo preneti sopstvene utiske.
Verujemo da nije potrebno pisati o specifikaciji uređaja jer smo dosta puta do sada pisali o karakteristikama, ali hajde da se podsetimo onih najosnovijih:
- Procesor: Exynos 8895 Octacore
- Grafika: Mali-G71 MP20
- Displej: Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M boja, 6.2 inča(~84.0% screen-to-body odnos), rezolucija 1440 x 2960 pixels (~529 ppi gustina piksela)
- Memorija: 4GB RAM, 64 GB memorije za skladištenje podataka
- Kamere: zadnja 12MP, prednja 8MP
- Zaštita: Corning Gorilla Glass 5 i prednje i zadnje staklo
- Otporan na vodu i prašinu
Test izdržljivosti Galaxy S8 protiv iPhone 7 Plus
Kućište i displej
Delovi svakog telefona koji svakako ostavljaju prvi utisak su displej i kućište. Što se dizajna tiče, tu svakako Samsung odavno diktira standarde na tržištu. Zakrivljeni displej na prvi pogled svakome stavlja do znanja o kakvom uređaju je reč. A tek kada otključate telefon shvatite da zaista nema šale, definitivno najbolji displej trenutno na tržištu se nalazi upravo na novom Galaxy S8 uređaju. Toliko tanak okvir vam ostavlja utisak kao da držite bukvalno samo displej u ruci. Izbačen Home taster je definitivno pun pogodak. Što se kućišta tiče, Samsung prati svoje standarde koje je postavio i od njih ne odstupa, svakim modelom pomera svoje granice, a tako je i sa novim Galaxy S8 uređajem. Zadnja strana telefona takođe je obložena Corning Gorilla Glass 5. Iako su i prednja io zdanje strana od stakla, uređaj jako lepo leži u ruci čak i pored dimenzija, koje nisu baš male (159.5 x 73.4 x 8.1 mm). Već smo pričali o odnosu strana koji nije uobičajen, ali je svakako upečatljiv i daje uređaju određenu dozu elegancije. Od nas Galaxy S8+ za dizajn dobija čistu desetku.
SoC Exynos 9 8895
Samsung Exynos 9 8895 Octa je System on a Chip (SoC) namenjen smartphone i tablet uređajima. Predstavljen je početkom 2017. spada među prve SoC koji je proizveden u tehnologiji 10nm (zajedno sa Snapdragon 835 procesorom). Prvi put se pojavljuje upravo u Samsung Galaxy S8 i S8 Plus telefonima. SoC sadrži četiri Samsung M1 jezgra sa brzinom do 2.3 GHz i četiri ARM Cortex-A53 jezgra namenjena čuvanju energije. Kao grafički procesor SoC ima integrisan ARM Mali-G71 MP20.
Osim toga SoC ima integrisan Cat.16 5CA 1 Gbps (download), i Cat.13 2CA 150 MBps (upload), LTE modem i LPDDR4x kontroler memorije.
GPU ima sposobnost kompresovanja i dekompresovanja 4K UHD 120 fps H.265, H.264 i VP9.
Ako je verovati AnTuTu Benchmark testu Galaxy S8+ nalazi se iza iPhone 7 i iPhone 7+ na trećem mestu. Iskreno očekiali smo malo bolji rezultat na testu.
Definitivno Exynos 9 8895 je napravljen da bude jedan od najbržih procesora namenjen android telefonima. Do kada će to ostati tako ostaje nam da vidimo.
Šta raditi u slučaju da se uređaj koji je u garanciji pokvari?
Memorija
Galaxy S8+ dolazi sa 4GB RAM memorije i 64GB memorije namenjene podacima. Malo smo se razočarali kada smo čuli da je verzija sa 6GB RAM memorije namenjena samo korejskom tržištu.
Kamera
Prednja kamera ima 12 MP, f/1.7, 26mm, autofokus, OIS, LED blic. Zadanja kamera ima 8 MP, f/1.7, autofokus, dual video call, Auto HDR. Senzor koji je Samsung već koristio na Galaxy S7 uređaju potpuno opravdano nalazi se i na Galaxy S8 telefonu. Galaxy S8+ pravi izuzetne fotografije kako na dnevnom svetlu tako i uslovima gde svetla nema dovoljno. Softver ima i opciju dodavanja nalepnica tokom slikanja selfija, zanimljiva opcija ali ništa što odavno nismo videli na društvenim mrežama i raznim apolikacijama.
Opcije
Od opcija Samsung Galaxy S8+ ima sve ono što imaju svi aktuelni flagship uređaji, mi bi smo izdvojili par opcija, skener Irisa (dužice) oka i Bixby virtuelni asistent.
Da krenemo od Bixby-ja. Samsung nas je skoro razočarao kada je dao izjavu da Bixby neće od starta imati podršku za Bixby Voice. Nekako smo prešli preko toga i dočekali da testiramo Bixby. Blago rečeno smo razočarani. Možda su očekivanja bila prevelika, možda ovakav uređaj zaslužuje malo inteligentnijeg asistenta. Na svu sreću, dok Samsung malo ne “doradi” Bixby asistenta tu je Google asistent, ukoliko ste već navikli da koristite neki od aktuelnih asistenata. Iskreno nama još uvek deluje da svi asistenti imaju dosta da uče da bi nam zamenili neke od opcija na telefonu. Znamo da se predviđa da će to biti jedan od osnovnih načina kontrole uređaja u budućnosti, ali sada još uvek deluju pomalo beskorisno.
Skener irisa oka. Ovu tehnologiju smo imali prilike da vidimo na Galaxy Note 7 uređaju. Tada je sve to bilo malo traljavo.
Samsung Galaxy S8 dobio je očigledno unapređeneu verziju. Međutim skener irisa oka nas je potpuno ostavio bez teksta. Iako Samsung navodi da i trebalo skinuti naočare ili kontaktna sočiva kako bi skener radio. Testirali smo ga i sa naočarima za vid i skener radi savršeno. O prepoznavanju lica nismo hteli ni da pričamo pošto je poznato da ova tehnologija radi perfektno kada je osvetljenje prostorije normalno.
Osim svega navedenog moramo da kažemo da je samo korišćenje uređaja pravo zadovoljstvo.
Uređaj radi perfektno i koliko god da ga opteretite apsolutno nema lagova.
Tokom AnTuTu testa uređaj se nije preterano grejao, mada se moglo osetiti da je kućište sa zadnje strane u regiji kod kamere toplije od ostatatka telefona. Home taster koji je zamenjen softverskim radi odlično, i jako nam se sviđa to što je taster aktivan i kada je displej ugašen.
Ovo je mobilni koji bi mogao biti konkurent novom Galaxy S8
Zaključak
Iako smo imali samo dva dana za testiranje uređaja, Galaxy S8+ je ostavio veoma jak utisak na nas. Definitivno je opravdao očekivanja i sve najave koje je dobio iako se još zvanično nije ni pojavio u prodaji. Krivo nam je što nismo mogli da ga testiramo sa DeX stanicom jer zaista deluje da Galaxy S8+ može da zameni jedan prosečan kućni računar. Osim zamerki koje smo naveli imamo još jednu, ne odnosi se na tehničke karakteristike uređaja već na cenu samog uređaja. Najavljena cena je oko 900Eur i mislimo da je to jedan od faktora koji će svakako dosta uticati na korisnike.
Mobilnisvet.rs