Foto: pixabay.com
Stručnjaci sa Svetskog kongresa mobilnih tehnologija u Barseloni smatraju da će tehnologija skeniranja oka i njena primena kod pametnih telefona za dve godine postati standard.
Pitanje koje javnost postavlja kada je u pitanju tehnologija skeniranja zenice je šta ako neko fotografiše ili snimi oko i tu fotografiju ili snimak zloupotrebi kako bi zavarao procesor i ušao u tuđi uređaj, piše “N1″.
Džef Karter iz američke kompanije Eyelock kaže da su razvijene kontramere koje sprečavaju takve zloupotrebe jer testiraju živost oka.
Tehnologija Iris prepoznaje 240 karakteristika konkretnog oka na razdaljini od 60 centimetara. Pošto ima infracrveni senzor može da prepoznaje karakteristike oka čak i kada korisnik nosi naočari za sunce.
– Zamislite kako vaše oči reaguju na svetlost. Zenice se šire i skupljaju. Oči se zacakle, postaju vlažne, u očima postoje krvni sudovi. To znači da postoji mnogo, mnogo signala koji nam ukazuju da li je pred nama prava osoba ili ne – objašnjava Karter.
Dodaje da njena zloupotreba uz pomoć fotogafija i snimaka onemogućena i zahvaljujući tome što se svaka štampa odvija na nekom materijali koji ima svoje karakteristike, a da je iris tehnologija u mogućnosti da ih prepozna.
Karter kaže da će u sledeće dve godine biti standard da svaki pametni telefon u sebi čuva biometrijske podatke svog vlasnika.
Samsung Galaxy S8, uređaj koji smo nestrpljivo čekali
Verujemo da će to biti kombinacija otisaka prsta i skenera oka, zato što predstavlja prirodnu vezu i korisna je za različite stvari – iris za matemaričku preciznost, otisak prsta za korisnike, predviđa Karter i ističe da će ove tehnologije biti prisutne u svim uređajima, od onih premijum do onih ekonomičnih.