Nakon Xperia Z3+ modela koji je predstavljen u maju, ljubitelji Xperia brenda možda nisu očekivali da Sony Mobile već u septembru predstavi naslednika – Z5. Pored pomenutog modela predstavljena su još dva nova: Z5 Compact, kao i prvi telefon na svetu sa 4K ekranom – Xperia Z5 Premium. Ma koliko vam ovo zvučalo čudno, Sony se ipak drži svoje odluke da u toku jedne godine predstavi dva flagship modela. Sudeći prema prvim reakcijma korisnika, ovo je izglada odličan potez. Pretpostavljate, Z5 Premium je privukao najviše pažnje, no, o njemu ćemo nekom drugom prilikom. Sada vam predstavljamo Xperia-u Z5, telefon koji ima dosta toga da ponudi!
Prodajno pakovanje
U prodajnom pakovanju se pored uređaja nalaze EC 803 USB kabl i novi model punjača UCH 20 koji je iste jačine kao i prethodni model koji se isporučivao sa starijim Xperia modelima iz Z serije. Pretpostavljam da u kutiji treba da budu i slušalice, ali, nažalost, u ovoj nisu bile. Verovatno se i sam sadržaj razlikuje od tržišta do tržišta.
Pored standardnog punjača, Sony Mobile Srbija nam je na test dostavio i Quick charger UCH 10 kako bismo testirali i brzo punjenje koje Xperia Z5 podržava. Više o tome pročitajte u nastavku recenzije.
Hardver & Dizajn
Z5 donosi svima poznati OmniBalance dizajn. Doduše, ovog puta sa nekim veoma primetnim izmenama. Prvo što ćete primetiti jeste zadnje mat staklo (frosted glass) koje izgleda veoma lepo. Napokon, nema više vidljivih otisaka prstiju i sitnih ogrebotina koje kvare utisak. Više ne morate brisati staklo svaki put kada izvadite telefon iz džepa ili torbe. Metalni ram telefona je takođe izmenjen – iskorišćena je mat boja kao kod zadnjeg stakla. Xperia logo je ugraviran na levoj bočnoj strani.
Ekran telefona je blago izdignut iz kućišta što je u odnosu na prethodne Z modele velika promena. Meni se dopada. Uređaj deluje tanje. Kao i kod Z3+ modela, i ovaj ima samo jedan poklopac iza kojeg se nalazi slot za microSD i nano SIM kartice. USB ulaz i 3.5mm ulaz za slušalice su otvoreni bez obzira na to što je telefon otporan na vodu i prašinu (poseduje IP65/IP68 sertifikate). Kada smo već kod IP sertifikata, Sony više ne preporučuje da telefon potapate u vodu, niti da ga koristite za fotografisanje u bazenu ili slanoj vodi. Međutim, najveća promena od svih kada je dizajn u pitanju jeste Power ON/OFF taster koji je sada veći, ali sa razlogom – ugrađen je skener otiska prsta, po prvi put na Xperia telefonima.
Dešava se da ponekad skener otiska prsta ne prepozna otisak. Da vam se ovo ne bi dešavalo, treba što bolje skenirati prst, iz svih uglova. U uputstvu koje se nalazi na zvaničnom sajtu takođe piše da prilikom skeniranja prsta ne treba pritiskati jako, da treba cela površina senzora biti prekrivena kao i da sensor treba biti u potpunosti čist kako bi sve prošlo bez problema. Inače, radi veoma dobro i poprilično je brz.
Ukupno možete snimiti 5 otisaka. Svaki put kada budete izabrali otključavanje telefona koje ne obuhvata PIN ili Pattern, otisci će biti izbrisani.
Telefon je dostupan u zelenoj, crnoj, beloj i zlatnoj boji. Prednja strana kod belog modela je takođe u beloj boji, dok je kod ostalih nabrojanih boja prednja strana u crnoj boji.
Sony je rešio da i u ovaj model ugradi octa-core Qualcomm Snapdragon 810 čipset u kombinaciji sa 3GB RAM memorije, dok je Adreno 430 grafički procesor zadužen za grafiku, što je i logično. Za razliku od Xperia-e Z3+, ovaj model poseduje unapređeni sistem hlađenja, pa se samim tim telefon ne greje preterano. Jeste u određenim trenucima dosta topao, ali ne brinite, nećete se opeći sigurno. Ništa se više ne greje u odnosu na slične telefone koji koriste 64-bitni procesor.
Ekran
Od Xperia-e Z2, Sony u svoje flagship modele ugrađuje 1080p (1920×1080) ekrane veličine 5.2 inča. Ništa se na ovom polju nije promenilo ni kada je Xperia Z5 u pitanju. Kvalitet prikaza Triluminos ekrana je odličan. Nemam zamerki. Međutim, moram reći da je ekran na Xperia-i Z3+ za nijansu bolji.
X-Reality for mobile i Super-vivid režimi prikaza su takođe prisutni. Ako volite naglašene, jarke boje, preporučujem vam da svakako aktivirate jedan od pomenutih.
Kamera
Konačno, nakon Xperia Z1, Z1 Compact, Z2, Z3, Z3 Compact i Z3+ modela i 20.7 MP kamere koja je bila prisutna, Sony je u Xperia-u Z5 ugradio kameru nove generacije koja donosi veću rezoluciju, čak 23 MP, 1/2.3” Exmor RS for mobile senzor i nagrađivani Sony F2.0 G Lens. Kamera može da se pohvali i najbržim autofokusom – sa brzinom od svega 0.03 sekunde. Tu je i prednja širokougaona (25mm) kamera od 5.1 MP.
Na slici iznad možete videti kako izgleda novi interfejs kamera aplikacije. Nažalost, trenutna verzija softvera još uvek koristi staru verziju Smart Social kamere koju ste mogli da vidite i koristite na prethodnim Xperia telefonima iz Z serije. Verujem da će Sony u narednim nedeljama ažurirati I ovu aplikaciju.
Pretpostavljate, telefon može da snima 4K rezoluciji, i to bez ograničenja, odnosno, moći ćete da snimate onoliko dugo koliko budete imali slobodnog prostora (na internoj memoriji telefona ili memorijskoj kartici). Ovaj model podržava kartice kapaciteta do 200 GB. Interna memorija je 32 GB od kojih je nešto manje dostupno korisniku na korišćenje.
Kvalitet uslikanih fotografija je odličan! Još jedna veoma bitna novina je ta što sada u Superior auto modu možete da koristite rezoluciju veću od 8MP, tj. moguće je podesiti 20MP, što na prethodnim modelima nije bilo moguće. Dostupan je i 5x Clear zoom, što će nekima, verujem dosta zančiti. Pogledajte kako izgledaju fotografije uslikane telefonom. Originalna 5984 x 3366 rezolucija fotografija je smanjena na 940 x 529 rezoluciju. Prilikom fotografisanja korišćen je Superior auto mod (automatska podešavanja – 20 MP).
Poznati DxOMark sajt koji testira kamere je kameru Xperia Z5 telefona ocenio kao najbolju koju su ikada imali na test, kada su kamere na mobilnim telefonima u pitanju. Ako želite telefon koji poseduje najbolju kameru, ovaj je pravi izbor.
Fotografije uslikane telefonom – Isečak 1:1
Performanse
Kao što sam već napisao, telefon pokreće 64-bitni octa-core Qualcomm Snapdragon 810 čipset u kombinaciji sa 3GB RAM memorije. Sve funkcioniše veoma dobro, što je i očekivano. Ipak je reč o flagship telefonu i flagship procesoru. Ništa manje ne bi bilo prihvatljivo. Ako ste od onih kojima su benčmark testovi bitni, pogledajte koje rezultate je telefon ostvario na AnTuTu, Quadrant i Sunspider testoviam.
Softver
Telefon dolazi sa Android 5.1.1 Lollipop verzijom operativnog sistema. Ako ste bili u prilici da koristite neki Sony-jev model iz Z serije, znate da je Android verzija dosta slična stock verziji Androida. Naravno, sa nekim vrlo korisnim dodacima. Na primer, imate mogućnost dodavanja raznih prekidača pored onih za Wi-Fi i Bluetooth. Dostupne su Xperia teme, uprošćeni Xperia Launcher, Sony-jeve aplikacije za e-mail, SMS poruke, imenik, itd. Naravno, dostupne su i aplikacije za sve one koji u velikoj meri konzumiraju multimedijalni sadržaj.
Gotovo sve aplikacije dolaze sa Google-ovim Material dizajnom. Neki smatraju da je dosta šaren i da deluje detinjasto, no, meni se dopada. Izgleda jednostavno i moderno.
Sony je nedavno najavio i Android 6.0 Marshmallow za ovaj model koji će biti dostupan u narednim mesecima. Tačan datum još uvek nije poznat.
Sony Media aplikacije
Media aplikacije koje su dostupne na ovom telefonu su Album, Music (Walkman) i Video (Movies). Iskreno, po mom mišljenu, ovo su najbolje aplikacije ovog tipa koje sam korisitio na nekom Android telefonu. Nedavno su i ažurirane, pa je sada umesto već dosadne tamne teme, dostupna svetla, tj. bela tema. Sve tri osim što izgledaju lepo, rade vrlo dobro.
Kada je Music aplikacija u pitanju, treba napomenuti i to da ovaj model ima mogućnost reprodukcije Hi-Resoulution muzičkih fajlova (LPCM, FLAC, ALAC, DSD). Naravno, tu su i Sony-jeve DSEE HX (tehnologija koristi algoritam za analiziranje muzike i automatsko poboljšavanje kvaliteta zvuka nakon čega kvalitet MP3 fajlova biva jednako dobar kao kvalitet Hi-Resolution audio fajlova), LDAC (Sony-jev kodek koji prenosi podatke tri puta efikasnije od kodeka putem Bluetooth-a), Digital Noise Cancelling (Digitalna redukcija buke, umanjuje spoljašnje zvuke do čak 98% uz odgovarajuće DNC slušalice) i Clear Audio+ tehnologije.
Za uživanje u Hi-Res muzici potrebne su vam i Hi-Res slušalice ali i muzički fajlovi u gore pomenutim formatima. Imajte u vidu da ćete morati da izdvojite popriličnu sumu novca za ovo uživanje.
MP3 fajlovi najvišeg kvaliteta imaju bit rate do 320 kbps dok Hi-Res Audio fajlovi (WAV, FLAC, ALAC, DSD) imaju bit rate kvaliteta do čak 9216 kbps. Kvalitet ovih fajlova prevazilazi kvalitet audio diskova.
Za slušanje muzike, možete koristiti i stereo zvučnike koje ovaj model poseduje. Dolaze u kombinaciji sa S-Force Front Surround tehnologijom. Zvuče sasvim pristojno. Jasno i glasno.
Ukoliko imate PlayStation 4 konzolu, možete instalirati PlayStation i PS4 Remote Play aplikacije kako biste PlayStation 4 video igre mogli da igrate na telefonu. Ako iz nekog razloga ne možete da ih instalirate, pročitajte uputstvo kako da to uradite.
Xperia Z5 zvanično podržava PlayStation DUALSHOCK 4 bežični kontroler. Za povezivanje sa novim neće vam trebati USB adapter, kao što je to bio slučaj sa starijim DUALSHOCK 3 kontrolerom.
Ostale Xperia aplikacije
Od ostalih aplikacija ćete pronaći TrackID, Xperia Lounge, What’s New, Movie Creator, Smart Connect, itd. Neki će možda misliti da se bez razloga nalaze na telefonu, ali, verujte, sve nabrojane su dosta korisne, bar meni. Da, i Xperia Lounge! Svi korisnici Xperia telefona iz Z serije imaju pristup Gold sadržaju koji se inače plaća!
Trajanje baterije
Telefon dolazi sa beterijom kapaciteta 2900 mAh koja se ne može vaditi, tj. menjati bez asistencije servisa. Prosečnim korišćenjem može da potraje ceo dan, i više od jednog dana. Sve zavisi kako i na koji način koristite telefon. Pogledajte rezultate. Imajte na umu da su na ovom modelu u toku testiranja bila aktivna 3 Google naloga, stalna internet konekcija kao i sinhronizacija sa ostalim nalozima. Osvetljenje ekrana je bilo podešeno na maksimum. Verujem da bi rezultati bili još bolji da je bio uključen Adaptive brightness režim koji štedi bateriju.
Dostupan je i Ultra STAMINA režim – Aktiviranjem ovog režima ne samo da telefon isključuje internet konekciju, sinhronizaciju i ostale bitne stvari, već će vam na raspolaganju biti svega nekoliko aplikacija. Ništa više nećete moći da koristite. Trajanje baterije može da se produži na čak nekoliko nedelja.
Na početku sam napisao da telefon podržava brzo punjenje, odnosno Qualcomm Quick Charge 2.0 tehnologiju. Pretpostavljate, da biste bili u prilici da koristite i ovu mogućnost trebaće vam i sertifikovani punjač. Testirali smo UCH 10 punjač, rezultati su sledeći:
Punjenje baterije od 10 do 100 procenata standardnim UCH 20 punjačem traje 2 sata i 10 minuta. Punjenje baterije od 10 do 100 procenata Quick charger UCH 10 punjačem od 10 do 90 procenata traje 1 sat i 20 minuta, dok od 10 do 100 procenata traje 1 sat i 50 minuta. Poređenja radi, punjenje baterije Xperia-e Z2 (3200 mAh) standardnim punjačem od 10 do 100 procenata traje 3 sata i 15 minuta.
Quick charger UCH 10 treba koristiti isključivo u kombinaciji sa USB kablom (UCB 11) koji se ispručuje u paketu sa punjačem.
Nedostaci
Kao i kod Xperia Z3+ modela, i na ovom mi je falila Xperia Wireless Media transfer opcija za bežično prebacivanje fajlova. Sony je izgleda rešio da ovu mogućnost definitivno izbaci. Na starijim modelima kao što je Xperia Z2 i dalje se nalazi u okviru Xperia Connectivity opcijama. Bilo kako bilo, AirDroid je dobra alternativa svakako.
Što se ostalih stvari tiče, stvarno nisam uspeo da naletim na bilo šta što bi mi zasmetalo. Sve je tu. Baterija možda ne traje kao na starijim modelima iz Z serije, ali se zato brzo puni.
Zaključak
Sony Xperia Z5 telefon bih svakako preporučio svima koji planiraju kupovinu premium pametnog telefona. Jedini problem može da predstavlja njegova cena. No, verujem da se neće razlikovati mnogo od drugih modela (drugih proizvođača) u ovoj kategoriji. Izbor je na vama.
Počeo je najveći svetski sajam posvećen mobilnim uređajima! Predstavljamo
Vesti sa Monda
Image by macrovector on Freepik Koliko često koristite svoj mobilni telefon tokom dana? Pretpostavljam, mnogo…
Image by rawpixel.com on Freepik Danas, mobilni telefon je mnogo više od pukog uređaja za…
Opis modela: Samsung Galaxy S20 Ultra 5G. Dijagonala monitora: 17,5 cm (6.9"), Rezolucije ekrana: 3200…
Opis modela: Samsung Galaxy S20 plus 5G. Dijagonala monitora: 17 cm (6.7"), Rezolucije ekrana: 3200…
Opis modela: Samsung Galaxy S20. Dijagonala monitora: 15,8 cm (6.2"), Rezolucije ekrana: 3200 x 1440…
Opis modela: Samsung Galaxy S10 Lite SM-G770F. Dijagonala monitora: 17 cm (6.7"), Rezolucije ekrana: 2400…